O komfortowym przebywaniu na działce można mówić tylko wtedy, kiedy do dyspozycji mamy toaletę, prawda? Jest to o tyle problematyczne, że zdecydowana większość działek nie ma przyłącza do kanalizacji, a swobodne załatwianie potrzeb fizjologicznych, w dowolnym miejscu, nie wchodzi w grę. Obowiązują bowiem przepisy, które regulują ten proceder. Jak zatem wygląda sprawa z ubikacjami na działkę?
Spis treści:
- Przepisy a toalety na działce
- Ubikacja na działkę – jakie wymogi musi spełniać?
- Co wybrać – szambo czy ubikację na wynajem?
Co mówią przepisy o ubikacji na działkę?
Ze względu na to, że niekontrolowane załatwianie potrzeb fizjologicznych może prowadzić do przedostania się do gleby groźnych drobnoustrojów i tym samym stworzyć ryzyko epidemii, w polskim prawie przewidziano związane z tym przepisy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku i regulamin Rodzinnych Ogródków Działkowych wskazują działkowcom, jakie ubikacje na działkę są legalnie, a jakie nie.
Jakie warunki musi spełniać toaleta działkowa?
Przede wszystkim toaleta musi być szczelna i znajdować się w określonej odległości od budynku mieszkalnego, chodnika i działki sąsiada. W przypadku zbiorników o pojemności minimum 10 m3 mamy do czynienia z odległościami: 2 m od działki sąsiedniej i chodnika oraz 5 m od okien i drzwi zewnętrznych budynku mieszkalnego. Z kolei większy zbiornik na nieczystości, którego objętość przekracza 10 m3 pozwala zwiększyć te odległości – do 7,5 m od działki obok oraz chodnika i do 30 m od okien oraz drzwi.
Szambo czy ubikacja na wynajem?
Widać zatem wyraźnie, że wielbiciele wypoczynku na łonie natury mają do wyboru dwa rozwiązania: szambo lub wynajmowaną ubikację na działkę. Niestety szambo w większości przypadków jest nieosiągalne. Działki są bowiem zlokalizowane w mało przystępnych miejscach, do których wóz asenizacyjny nie ma jak dojechać. Co więcej, wybudowanie szamba musi zostać zgłoszone i uzgodnione z zarządem działkowym. W tym kontekście przenośna ubikacja na działkę wydaje się rozwiązaniem po stokroć korzystniejszym. Przemawia za tym m.in. solidność i różnorodność dostępnych dziś WC, a także profesjonalna ich obsługa, obejmująca zarówno dostarczenie toalety we wskazane miejsce, jej regularne sprzątanie i serwisowanie, jak i odebranie ubikacji, kiedy już nie będzie potrzebna.