Ostatnie wydarzenia w polityce światowej sprawiają, że rośnie zainteresowanie szeroko pojmowanymi militariami. Na strzelnicach przebywają tłumy, w sklepach z wyposażeniem taktycznym i akcesoriami bojowymi trafiamy na kolejki i coraz więcej osób zapisuje się na przyspieszone kursy survivalu. To pokazuje, że akcesoria wojskowe – kiedyś zarezerwowane głównie dla operatorów jednostek specjalnych – dziś są produktami wybieranymi także przez cywilów.
Spis treści:
- Wyposażenie taktyczne – definicja
- Co składa się na wyposażenie wojskowe?
- Wyposażenie taktyczne – dla policji i wojska VS dla amatorów
Co nazywamy wyposażeniem taktycznym?
Taktyka to – w ścisłym znaczeniu – dziedzina sztuki wojennej obejmującej wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu prowadzenia walki przez różne jednostki z różnych rodzajów wojsk. Zatem wyposażenie taktyczne to wszelkie produkty służące realizacji tych zadań – zarówno umundurowanie bojowe, jak i zasadniczy sprzęt oraz opcjonalne akcesoria umożliwiające osiąganie celów taktycznych, głównie w terenie.
Co składa się na wyposażenie wojskowe?
Mieszczą się w nim kamizelki i pasy taktyczne – niezbędne w umundurowaniu każdego operatora jednostek specjalnych ale też nakolanniki i nałokietniki oraz gogle ochronne – służące ochronie kluczowych części ciała i narządów, czy termowizory, noktowizory, noże i akcesoria do broni – produkty, które śmiało można zaliczyć do sprzętu bojowego. Jeśli chodzi o wyposażenie taktyczne, sklep dobrej jakości proponuje również celowniki i kolimatory, a nawet nowoczesne znaczniki świetlne – potrzebne do zwiększenia rozpoznawalności członków drużyny w terenie.
Indywidualne wyposażenie taktyczne – jakie dla profesjonalistów, a jakie dla amatorów?
Jeśli chodzi o wyposażenie taktyczne, policja i wojsko wybiera głównie produkty zagranicznych, głównie amerykańskich, kanadyjskich i australijskich marek. Prym wiedzie Crye Precision, SITKA Arrowhead Equipment, LALO Tactical, S&S Precision i Unity Tactical. Sprzęt i akcesoria wojskowe ich produkcji charakteryzuje zastosowanie najnowocześniejszych technologii i łączenie ich ze sprawdzonymi rozwiązaniami, ale dopracowanymi w nawet najdrobniejszych detalach. To produkty sprawdzające się w najtrudniejszych warunkach – ekstremalnej pogodzie, wymagającym terenie, długich wędrówkach. Wyposażenie taktyczne operatora jednostek specjalnych musi też posiadać odpowiednie barwienie, adekwatne do potrzebnego kamuflażu czy po prostu przyjętego w danej jednostce umundurowania. Tacy użytkownicy często sięgają też po akcesoria, które cywilom mogą być nawet nieznane, np. nośniki do odbiorników radiowych czy osłonki termiczne na tłumiki do broni.