Białko jest jednym z podstawowych elementów diety dla psa. Pełni wiele bardzo ważnych funkcji w psim organizmie, a dostarczane w zbyt małej lub zbyt dużej ilości może doprowadzić do problemów zdrowotnych i pogorszonego samopoczucia.
Spis treści:
· Białko – definicja
· Dieta dla psa – z białkiem zwierzęcym czy roślinnym?
· Czy gotowe karmy dla psów dostarczają odpowiednią ilość białka?
· Dzienne zapotrzebowanie psa na białko
Czym jest białko?
Jest to jeden ze składników budulcowych organizmu. Składa się z ciągu różnych aminokwasów. Jest filarem wzrostu, bierze udział w regulowaniu przemiany materii, magazynuje i transportuje inne ważne składniki odżywcze oraz współtworzy układ odpornościowy. I choć niektóre białka psi organizm potrafi stworzyć samodzielnie, zdecydowana większość musi zostać dostarczona z pożywieniem. Ich źródłem jest zarówno mięso, jak i rośliny.
Białko zwierzęce czy roślinne w diecie dla psa?
W kontekście białka w diecie dla psa znaczenie ma zarówno ilość, jak i jakość tego składnika odżywczego. O jakości decyduje z jednej strony przyswajalność białka, a z drugiej stopień jego złożoności i to, ile aminokwasów dostarcza pupilowi.
Choć białko pochodzenia zwierzęcego ma kilkukrotnie większą przyswajalność, psia dieta nie może opierać się wyłącznie na nim. Kluczem do żywieniowego sukcesu jest urozmaicenie i znalezienie miejsca w jadłospisie zarówno na mięso, jak i roślinne pokarmy, przemycane na przykład pod postacią wegetariańskich przysmaków dla psów – coraz smaczniejszych i coraz popularniejszych.
Białko a gotowe karmy dla psów
Niestety większość dostępnych karm, zwłaszcza te, pochodzące z supermarketów, składa się głównie ze sztucznych zapychaczy, a zawarte w nich białko nie jest zbilansowane. Występuje w zbyt małej lub w zbyt dużej ilości – i każda z tych opcji okazuje się niebezpieczna dla psa. Nadmiar białka może przyczyniać się do problemów z nerkami, a niedobór – skutkuje m.in. utratą masy mięśniowej, gorszą kondycją i tym samym mniejszą dawką energii.
Psia dieta – ile białka powinna zawierać?
W dążeniu do stworzenia optymalnej, psiej diety warto kierować się zasadą 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Miej jednak na uwadze, że taka ilość znajduje zastosowanie w przypadku wysokojakościowego, świetnie przyswajalnego białka. Kiedy mamy do czynienia z gorszej klasy składnikami, wartość ta rośnie nawet do 7 g/kg. Czasami podaje się również procentową zawartość białka w diecie. I tak u szczeniąt powinno to być nie mniej niż 22%, u ciężarnych i karmiących suczek co najmniej 25%, a u zdrowego, dorosłego psa około 18% całego jadłospisu.