Twoja nieruchomość nie jest podłączona do systemu miejskiej kanalizacji, a Ty nie posiadasz dowodów na nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się wywozem szamba? Grozi Ci wysoka kara pieniężna! To efekt uregulowań prawnych w obrębie zarządzania nieczystościami płynnymi.
Spis treści:
- Co mówią przepisy o wywozie nieczystości?
- Co zrobić, żeby uniknąć kary pieniężnej?
- Dobra firma asenizacyjna – jak taką znaleźć?
- Wywóz szamba – ile kosztuje?
Wywóz nieczystości a przepisy
Przepisy polskiego prawa nakładają na każdego właściciela nieruchomości obowiązek rozsądnego gospodarowania ściekami. W sytuacji, w której działka nie może zostać podłączona do miejskiej kanalizacji ani nie posiada własnej oczyszczalni ścieków, jedyna opcja to zamontowanie zbiornika na ścieki. Dlaczego szambo nie może być utylizowane w taki sposób, w jaki właściciel nieruchomości uzna za najlepszy? Chodzi o bezpieczeństwo środowiskowe i ochronę przed rozwojem epidemii. W ściekach znajdują się bowiem groźne drobnoustroje, które po przedostaniu się do gleby są niebezpieczeństwem zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i upraw. Aby zapobiec katastrofie, w polskim prawie umieszczono zapis, mówiący o obowiązku regularnego wywozu szamba.
Kara za nieregularne opróżnianie szamba
Niezależnie od tego, z jakiego zbiornika na nieczystości korzystasz, musisz posiadać dowody na to, że cała jego zawartość jest odpowiednio utylizowana – w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego, zwierząt i ludzi. Każdy właściciel działki z szambem zobowiązany jest do posiadania ważnej umowy z firmą asenizacyjną, dysponującą uprawnieniami do transportu i utylizacji nieczystości płynnych. Konieczne jest także zbieranie rachunków za wywóz szamba – te w przypadku kontroli mają udowodnić, że regularnie pozbywasz się zebranych nieczystości oraz że nie usuwasz ich w nielegalny sposób. Co w sytuacji, w której nie będziesz w stanie przedłożyć takich dokumentów? Organ kontrolujący ma prawo nałożyć na Ciebie wysoką karę pieniężną, a nawet skierować sprawę do sądu, co stwarza ryzyko nałożenia jeszcze większej grzywny.
Jak znaleźć dobrą firmę zajmującą się opróżnianiem szamba?
Znalezienie firmy asenizacyjnej jest zatem koniecznością. Żeby uniknąć nie tylko grzywny, ale również dyskomfortu wynikającego ze zbyt długo składowanych nieczystości. W wyborze takiego usługodawcy warto kierować się kilkoma elementami: obszarem działania danej firmy, cenami świadczonych usług, a także pojemnościami beczkowozów, z jakich korzysta firma i czasem reakcji na zgłoszenie.
Przy czym rozmiar wozu asenizacyjnego jest najważniejszy. Musi bowiem zostać dobrany zgodnie z ilością nieczystości generowanych w Twoim gospodarstwie domowym. Chodzi o to, by wywóz szamba odbył się przy jednorazowej wizycie pracowników firmy. Pamiętaj jednak, że pojemność pojazdu asenizacyjnego ma największy udział w cenie usługi. Im większa, tym za wywóz nieczystości zapłacisz więcej.
Ile kosztuje wywóz nieczystości z posesji?
Koszt wywozu nieczystości płynnych rośnie z roku na rok. Podczas gdy w 2020 roku cena jednorazowej usługi zaczynała się w większości województw od 150 zł (w przypadku wozu o pojemności do 4 m3), tak teraz, w 2022 roku, próg początkowy wynosi minimum 180 zł. Przewiduje się, że kolejne miesiące przyniosą następną podwyżkę o kilka, a nawet kilkanaście procent. Nadal jednak jest to niewiele w porównaniu do kary pieniężnej, jaka może spotkać właściciela nieruchomości nieprzestrzegającego zasady schludnego i regularnego opróżniania szamba.